March Madness: NCAA Men’s Basketball Tournament

Villanova, which won the 2016 NCAA Men’s Division I basketball championship last season on a buzzer-beating shot over North Carolina, is the overall No. 1 seed for this year’s tournament that begins Tuesday in Dayton, Ohio. North Carolina, Kansas and Gonzaga earned the other top seeds. Here’s the tournament schedule complete with tipoff times and television outlets:

FIRST FOUR
At Dayton, Ohio (University of Dayton Arena)
Tuesday, March 14
(16) New Orleans (20-11) vs. Mount St. Mary’s (19-15), 6:40 p.m. (TruTV)
(11) Wake Forest (19-13) vs. (11) Kansas State (20-13), 9:10 p.m. (TruTV)

Wednesday, March 15
(16) UC Davis (22-12) vs. (16) North Carolina Central (25-8), 6:40 p.m. (TruTV)
(11) USC (24-9) vs. (11) Providence (20-12), 9:10 p.m. (TruTV)

FIRST ROUND
EAST REGION
Thursday, March 16 at Orlando, Fla. (Amway Center)
(12) UNC Wilmington (29-5) vs. (5) Virginia (22-10), 12:40 p.m. (TruTV)
(13) East Tennessee State (27-7) vs. (4) Florida (24-8), 3:10 p.m. (TruTV)

Thursday, March 16 at Buffalo, N.Y. (KeyBank Center)
(16) Mount St. Mary’s/New Orleans winner vs. (1) Villanova (31-3), 7:10 p.m. (CBS)
(9) Virginia Tech (22-10) vs. (8) Wisconsin (25-9), 9:40 p.m. (CBS)

Friday, March 17 at Tulsa, Okla. (BOK Center)
(14) New Mexico State (28-5) vs. (3) Baylor (25-7), 12:40 p.m. (TruTV)
(11) USC/Providence winner vs. (6) SMU (30-4), 3:10 p.m. (TruTV)

Friday, March 17 at Greenville, S.C. (Bon Secours Wellness Arena)
(15) Troy (22-14) vs. (2) Duke (27-8), 7:20 p.m. (TBS)
(10) Marquette (19-12) vs. (7) South Carolina (22-10), 9:50 p.m. (TBS)

WEST REGION
Thursday, March 16 at Salt Lake City, Utah (Vivint Smart Home Arena)
(16) South Dakota State (18-16) vs. (1) Gonzaga (32-1), 2 p.m. (TBS)
(9) Vanderbilt (19-15) vs. (8) Northwestern (23-11), 4:30 p.m. (TBS)
(10) VCU (26-8) vs. (7) Saint Mary’s, Calif. (28-4), 7:20 p.m. (TBS)
(15) North Dakota (22-9) vs. (2) Arizona (30-4), 9:50 p.m. (TBS)

Thursday, March 16 at Buffalo, N.Y. (KeyBank Center)
(12) Princeton (23-6) vs. (5) Notre Dame (25-9), 12:15 p.m. (CBS)
(13) Bucknell (26-8) vs. (4) West Virginia (26-8), 2:45 p.m. (CBS)

Friday, March 17 at Orlando, Fla. (Amway Center)
(11) Xavier, Ohio (21-13) vs. (6) Maryland (24-8), 6:50 p.m. (TNT)
(14) Florida Gulf Coast (26-7) vs. (3) Florida State (25-8), 9:20 p.m. (TNT)

MIDWEST REGION
Thursday, March 16 at Milwaukee, Wis. (BMO Harris Bradley Center)
(13) Vermont (29-5) vs. (4) Purdue (25-7), 7:27 p.m. (TruTV)
(12) Nevada (28-6) vs. (5) Iowa State (23-10), 9:57 p.m. (TruTV)

Friday, March 17 at Indianapolis, ind. (Bankers Life Fieldhouse)
(10) Oklahoma State (20-12) vs. (7) Michigan (24-11), 12:15 p.m. (CBS)
(15) Jacksonville State (20-14) vs. (2) Louisville (24-8), 2:45 p.m. (CBS)

Friday, March 17 at Tulsa, Okla. (BOK Center)
(16) North Carolina Central/UC Davis winner vs. (1) Kansas (28-4), 6:50 p.m. (TNT)
(9) Michigan State (19-14) vs. (8) Miami, Fla. (21-11), 9:20 p.m. (TNT)

Friday, March 17 at Sacramento, Calif. (Golden 1 Center)
(14) Iona (22-12) vs. (3) Oregon (29-5), 2 p.m. (TBS)
(11) Rhode Island (24-9) vs. (6) Creighton (25-9), 4:30 p.m. (TBS)

SOUTH REGION
Thursday, March 16 at Milwaukee, Wis. (BMO Harris Bradley Center)
(13) Winthrop (26-6) vs. (4) Butler (23-8), 1:30 p.m. (TNT)
(12) Middle Tennessee (30-4) vs. (5) Minnesota (24-9), 4 p.m. (TNT)

Friday, March 17 at Greenville, S.C. (Bon Secours Wellness Arena)
(9) Seton Hall (21-11) vs. (8) Arkansas (25-9), 1:30 p.m. (TNT)
(16) Texas Southern (23-11) vs. (1) North Carolina (27-7), 4 p.m. (TNT)

Friday, March 17 at Sacramento, Calif. (Golden 1 Center)
(11) Kansas State/Wake Forest winner vs. (6) Cincinnati (29-5), 7:27 p.m. (TruTV)
(14) Kent State (22-13) vs. (3) UCLA (29-4), 9:57 p.m. (TruTV)

Friday, March 17 at Indianapolis, Ind. (Bankers Life Fieldhouse)
(10) Wichita State (30-4) vs. (7) Dayton (24-7), 7:10 p.m. (CBS)
(15) Northern Kentucky (24-10) vs. (2) Kentucky (29-5), 9:40 p.m. (CBS)

SECOND ROUND
EAST REGION
Saturday, March 18 at Orlando, Fla. (Amway Center)
(12) UNC Wilmington / (5) Virginia winner vs. (13) East Tennessee State / (4) Florida winner

Saturday, March 18 at Buffalo, N.Y. (KeyBank Center)
(16) Mount St. Mary’s-New Orleans / (1) Villanova winner vs. (9) Virginia Tech / (8) Wisconsin winner

Sunday, March 19 at Tulsa, Okla. (BOK Center)
(14) New Mexico State / (3) Baylor winner vs. (11) USC-Providence / (6) SMU winner

Sunday, March 19 at Greenville, S.C. (Bon Secours Wellness Arena)
(15) Troy / (2) Duke winner vs. (10) Marquette / (7) South Carolina winner

WEST REGION
Saturday, March 18 at Salt Lake City, Utah (Vivint Smart Home Arena)
(16) South Dakota State / (1) Gonzaga winner vs. (9) Vanderbilt / (8) Northwestern winner
(10) VCU / (7) Saint Mary’s, Calif. winner vs. (15) North Dakota / (2) Arizona winner

Saturday, March 18 at Buffalo, N.Y. (KeyBank Center)
(12) Princeton / (5) Notre Dame winner vs. (13) Bucknell / (4) West Virginia winner

Sunday, March 19 at Orlando, Fla. (Amway Center)
(11) Xavier, Ohio / (6) Maryland winner vs. (14) Florida Gulf Coast / (3) Florida State winner

MIDWEST REGION
Saturday, March 18 at Milwaukee, Wis. (BMO Harris Bradley Center)
(13) Vermont / (4) Purdue winner vs. (12) Nevada / (5) Iowa State winner

Sunday, March 19 at Indianapolis, Ind. (Bankers Life Fieldhouse)
(10) Oklahoma State / (7) Michigan winner vs. (15) Jacksonville State / (2) Louisville winner

Sunday, March 19 at Tulsa, Okla. (BOK Center)
(16) North Carolina Central-UC Davis / (1) Kansas winner vs. (9) Michigan State / (8) Miami, Fla. winner

Sunday, March 19 at Sacramento, Calif. (Golden 1 Center)
(14) Iona / (3) Oregon winner vs. (11) Rhode Island / (6) Creighton winner

SOUTH REGION
Saturday, March 18 at Milwaukee, Wis. (BMO Harris Bradley Center)
(13) Winthrop / (4) Butler winner vs. (12) Middle Tennessee / (5) Minnesota winner

Sunday, March 19 at Greenville, S.C. (Bon Secours Wellness Arena)
(9) Seton Hall / (8) Arkansas winner vs. (16) Texas Southern / (1) North Carolina winner

Sunday, March 19 at Sacramento, Calif. (Golden 1 Center)
(11) Kansas State-Wake Forest / (6) Cincinnati winner vs. (14) Kent State / (3) UCLA winner

Sunday, March 19 at Indianapolis, Ind. (Bankers Life Fieldhouse)
(10) Wichita State / (7) Dayton winner vs. (15) Northern Kentucky / (2) Kentucky winner

SWEET 16 / ELITE EIGHT
EAST REGION
At New York, N.Y. (Madison Square Garden)
Games Friday, March 24 and Sunday, March 26

WEST REGION
At San Jose, Calif. (SAP Center)
Games Thursday, March 23 and Saturday, March 25

MIDWEST REGION
At Kansas City, Mo. (Sprint Center)
Games Thursday, March 23 and Saturday, March 25

SOUTH REGION
At Memphis, Tenn. (FedExForum)
Games Friday, March 24 and Sunday, March 26

FINAL FOUR
At Glendale, Ariz. (University of Phoenix Stadium)
Saturday, April 1 semifinals
East Region champion vs. West Region champion (CBS)
Midwest Regional champion vs. South Regional champion (CBS)

Monday, April 3 championship
Semifinal winners (CBS)